В последните години в България се наложи един нов тип туризъм, който цели да запознае любознателните с особеностите на социалистическия период в България, продължил от 9 септември 1944 година до 10 ноември 1989 година. На туристите, основно чужденци, се предлагат различни по своя характер турове, показващи основните забележителности от периода, главно сгради и паметници, с които е осеяна родината ни. В този текст обаче ще насоча вниманието към музеите, които вече са обект на интерес и от множество българи, някои изпитващи сантимент към времето, а други просто любопитни да се запознаят с интересните експонати. След като в София беше създаден музей на социалистическото изкуство, а във Варна заработи уникалният Ретро Музей, съвсем наскоро се появи и още един обект, посветен на този значим период. Става въпрос за музея на автомобилите на социализма в град Пещера.
Експозицията посетих с моя добър приятел Иво. За нас беше много забавно, понеже сме родени в такъв период, че познаваме част от експонатите от детските години, а други разбира се виждахме за първи път. Самият музей е разположен в малък салон, вероятно някога използван за култура. Сред експонатите личат всевъзможни предмети от бита и ежедневието на човека през социализма.
Безкрайно вредните цигари.
Разнообразието от банкноти и монети, сред които любим дизайн ми е този на двулевката.
Незабравимите детски играчки камиончета.
Черен Петър и други патешки играчки.
Тоалетните принадлежности и най-вкусната паста за зъби „Мечо“.
Безалкохолните напитки и алкохолните напитки.
Скромното разнообразие от фенери, разчитащи основно на никополски батерии.
Легендарният фотоапарат, който ме научи какво представляват проявител, вода, фиксаж.
Домашните телефони с шайби, по които слушах приказки като малък.
Флагчета от разнообразни спортни събития.
Сувенири по случай Лятната Олимпиада в Москва 1980.
Хазартът – неизменна част от спорта.
В този кът е отделено внимание на известни фигури на музикалната и театрална сцена и киното през социалистическите години. Виждат се традиционни радио и телевизионни приемници.
Особен интерес предизвикват любопитните табелки с мъдри слова, пропагандни изречения и стимулиращи трудовата дейност позиви.
Директен маркетинг 🙂
В центъра на изложбата стоят двадесетината автомобили, които поради ограниченото пространство сигурно се чувстват леко некомфортно, а видимото им състояние подсказва, че не биха отказали едно кръгче из прашните градски улици. Безспорно те са основната атракция на музея. Ще откроя някои от по-любопитните модели.
Лимузините „ГАЗ“, невероятно красивата „Чайка“ 13 отдясно.
По-здравата от германска каска „Волга“.
Ранният „Москвич“ 403, дизайн от края на 50-те.
Любимата за таксиметровите шофьори в Полша „Варшава“.
Периодът на социализма и днес предизвиква много спорове сред обществото. Историята показва, че лош или добър, той няма как да бъде заличен, а туризмът може само да спечели от подобни на този музей инициативи, особено ако се промотират разумно сред чуждестранните гости на страната, които определено приемат с голям интерес свързаните с този период обекти. И за финал – едно голямо „Браво“ за ентусиастите, създали новия музей на Пещера.
Пловдив, 2016 Стефан Колев